درخواست مالیاتی دیده‌بان شفافیت از وزیر اقتصاد

شنبه 12 خرداد 1397 ساعت 06:09:20

دسته بندی

رئیس دیده‌بان شفافیت با توجه به طولانی‌شدن زمان رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی از وزیر اقتصاد درخواست کرد روش نوینی برای حل مشکلات مالیاتی ایجادشده برای مؤدیان طراحی شود.
 

 

رئیس دیده‌بان شفافیت با توجه به طولانی‌شدن زمان رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی از وزیر اقتصاد درخواست کرد روش نوینی برای حل مشکلات مالیاتی ایجادشده برای مؤدیان طراحی شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در متن نامه احمد توکلی به کرباسیان وزیر اقتصاد آمده است، در ماه‌های اخیر، تعداد زیادی اعتراض به تشخیص مالیات تعلق‌گرفته، به دیده‌بان شفافیت و عدالت رسیده است که بررسی آنها در کارگروه تخصصی ذی‌ربط نشان می‌دهد در اثر اشتباه برخی از ممیزان محترم مالیاتی و یا تخلف عمدی بعضی از ممیزان به‌قصد دریافت رشوه، تشخیص‌های غلط مالیاتی جهت افراد حقیقی و حقوقی صورت گرفته است.

تعداد کثیری از این افراد به‌صورت مستقیم یا با وساطت نمایندگان محترم مجلس و دیگر مسئولان کشوری با اختیارات جنابعالی به مراکز موضوع مواد 251 و 251 مکرر ارجاع شده‌اند که البته این کار با ساختار و سازمان فعلی، برای کاهش ظلم امر ناگزیری است. به‌دلیل کثرت این پرونده‌ها، بررسی و اعلام نتیجه 2 تا 3 سال طول می‌کشد.

در این مدت، سازمان امور مالیاتی شاکی را ممنوع الخروج، ممنوع المعامله و حسابهای بانکی‌اش را مسدود می‌کند و جلوی ثبت صورت‌جلسات هیأت مدیره را می‌گیرد.
تصور تولید و تجارت بدون معامله، محال است. و کمتر کاسب و تاجر و صنعتگری است که بعد از این گرفتاری وحشتناک انگیزه و یا توان ادامه تولید و تجارت داشته باشد، بدین ترتیب، وزارت اقتصاد ناخواسته، حکم نابودی تولیدکنندگان و تجار را صادر و اجراء می‌کند.
می‌دانم باور دارید که چنین رفتاری عکس مَنِشی است که حضرت علی علیه السلام به کارگزاران خویش امر می‌فرمود:

«ثُمَّ اسْتَوْصِ بِالتُّجَّارِ وَذَوِی الصِّنَاعَاتِ، وَأَوْصِ بِهِمْ خَیراً: الْمُقِیمِ مِنْهُمْ وَالْمُضْطَرِبِ بِمَالِهِ، وَالْمُتَرَفِّقِ بِبَدَنِهِ، فَإِنَّهُمْ مَوَادُّ الْمَنَافِعِ، وَأَسْبَابُ الْمَرَافِقِ، وَجُلَّابُهَا مِنَ الْمَبَاعِدِ ...

سپس سفارش مرا درباره بازرگانان و صاحبان صنایع بپذیر، و آنها را به نیکوکاری سفارش کن، بازرگانانی که در شهر ساکنند، یا آنان که همواره در سیر و کوچ‌اند، و بازرگانانی که نان فکر و تن خویش را می‌خورند، چرا که آنان منابع اصلی تولید منفعت، و پدید آورندگان وسایل زندگی و آسایش، و آورندگان وسایل زندگی از نقاط دوردست هستند...».

هرچند اختیاراتی که جنابعالی از آغاز امسال به استان‌ها واگذار کرده‌اید در کاهش این گونه پرونده‌ها در مرکز مؤثر بوده و زمان معطلی تاجر و صنعتگر را کم کرده است، ولی بسیاری از کسب‌وکارها در مدتی خیلی کمتر از این تعطیل می‌شوند، به‌ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط، همان‌ها که سیاست رسمی و عاقلانه دولت حمایت از آن‌هاست، چرا که رونق پیشه‌های کوچک و متوسط، نه‌فقط از حیث تولید و اشتغال و تأمین هزینه خدمات دولت؛ بلکه از نظر کاهش نابرابری درآمد نیز اهمیت بسیار دارد.

برای اصلاح این روش، کارگروه تخصصی دیده‌بان شفافیت و عدالت آمادگی دارد با همکاری مدیران باتجربه مراکز مربوط به مواد 251 و 251 مکرر، روشی نوین برای حل این مشکل تدوین و ارائه کند. در صورت صلاحدید اعلام فرمایید تا مقدمات کار فراهم شود.